Pojmy a materiály

Polyuretanová (PUR) pěna

Pro sendvičové matrace je typické jádro z vrstvy pojeného pěnového polyuretanu tzv. PUR, které zajišťuje celkové vyztužení matrace. Pěnový polyuretan známe nejčastěji pod značkou Molitan. Pěna k výrobě matrací vzniká zpěněním ropného derivátu. Podle toho, jak se pěna při výrobě zpracovává nebo, co se do ní přidá, vznikne určitý, pokaždé jiný typ pěny s různými vlastnostmi - tvrdší, mekčí, s většími či menšími póry.
Pěna je vhodná pro výrobu matrací hlavně díky svým vlastnostem jako je pružnost, tvarová stálost a cenová dostupnost. Matrace z PUR pěny jsou vyráběny buď z jedné vrstvy PUR pěny, nebo z více vrstev různých druhů PUR pěn, které jsou položeny či slisovány na sebe. Tyto matrace mají různou tvrdost. Moderní sendvičové matrace mohou mít PUR pěnu tvarovanou do tzv. nopů. Díky tomuto profilovanému povrchu dochází k masáži a prokrvení vrchní části pokožky.

Na výrobu sendvičových matrací jsou použity značkové německé PUR pěny EuroFoam® a Carpenter®. Německá společnost EuroFoam® je součástí skupiny EUROFOAM s výrobními závody ve střední a východní Evropě a zaměřuje se na výrobu a zpracování polyuretanových pěn. Společnost dodává polotovary ve formě bloků, ale i rozměrově přesn řezy, přířezy i v kombinaci s jinými materiály. Německá společnost Carpenter® je součástí Carpenter Company, která je výrobcem a dodavatelem pěny, která se využívá zejména při výrobě lůžkovin, matrací a nábytku.

        matrace

Studená pěna

Název studená pěna je odvozen z technologie výroby, někdy také označeno jako HR z anglického High Resilience, tedy vysoce pružné. Studená pěna je obdobou polyuretanových pěn s vylepšenými vlastnostmi. Vyrábí se v podstatě stejným způsobem jako polyuretanové pěny, mění se pouze vstupní suroviny. Výroba studené pěny se vyrábí za studena (proto také její název) a za přítomnosti vody. Velkou výhodou studené pěny je, že se při výrobě nepoužívá formaldehyd ani jiné škodlivé látky. Studené pěny lze také různě profilovat a vyřezávat. Matrace se vyrábějí jako 5 - 7 zónové, kde má každá zóna jiné tvarování nebo jinou tuhost a je určena pro zatížení jiné části těla. Matrace ze studené pěny vynikají svou výbornou elasticitou, tvarovou stálostí a dlouhou životností. Díky výrobní technologii za nízké teploty dosahují matrace ze studené pěny daleko větší životnosti, než klasické PUR matrace. Většina matrací Grossmann má tvarování do tzv. nopů. Díky tomuto profilovanému povrchu dochází k masáži a prokrvení vrchní části pokožky. Studené pěny často bývají kombinovány s línou paměťovou pěnou. Na výrobu matrací ze studené pěny je použita značková německá studená pěna Carpenter®. Německá společnost Carpenter® je součástí Carpenter Company, která je výrobcem a dodavatelem pěny, která se využívá zejména při výrobě lůžkovin, matrací a nábytku.

  matrace

Paměťová, líná pěna

Viscoelastická neboli líná pěna jsou všechno názvy pro paměťovou PUR (polyuretanovou) pěnu, která, stejně jako všechny polyuretanové pěny, vzniká vypěňováním polymerů. Matrace, polštáře a další výrobky z paměťové pěny jsou vyrobeny moderní technologií, které vám zaručí dokonalou podporu těla i hlavy při spánku. Líná paměťová pěna se díky speciálnímu složení dokáže přesně přizpůsobit tvaru těla a vytvořit tak oporu páteře v té nejideálnější poloze. Kombinací různých tuhostí paměťové pěny se docílí maximálního pohodlí. Viscoelastická pěna vyniká výraznou prodyšností a tvarovou stálostí. Je zárukou kvalitního komfortu při ležení a spánku (na boku, zádech apod.) a nedochází tak k otlakům omezujícím krevní oběh. Významných prvkem je ergonomické zónování matrace. Ložná plocha je profilována kombinací masážních nopků, zajišťujících bodové promasírování pokožky pro zvýšenou intenzitu masáže v méně zatížených místech, a hlubokého profilu trojúhelníkového tvaru, který v místech největšího zatížení podporuje uvolnění svalstva. Díky této konstrukci si zachovává vynikající ortopedické vlastnosti. Hlavní funkce této matrace spočívá v tom, že když je matrace zatížena, vzduch v buňkách matrace se přesune do sousedních buněk a takto se pěna elegantním způsobem okolo vašeho těla přizpůsobuje. Jakmile se pak následně zatížení uvolní, pěnová "paměť" zachovává krátkou chvíli tvar před navrácením se do jejího původního stavu. Efekt líného vracení u viscoelastických pěn zajišťují oleje, které se do pěny přidávají.

Na výrobu viscoelastických matrací jsou použity značkové německé PUR pěny EuroFoam® a Carpenter®. Německá společnost EuroFoam® je součástí skupiny EUROFOAM s výrobními závody ve střední a východní Evropě a zaměřuje se na výrobu a zpracování polyuretanových pěn. Společnost dodává polotovary ve formě bloků, ale i rozměrově přesné řezy, přířezy i v kombinaci s jinými materiály. Německá společnost Carpenter® je součástí Carpenter Company, která je výrobcem a dodavatelem pěny, která se využívá zejména při výrobě lůžkovin, matrací a nábytku.

               pěna          matrace

Latexová pěna

Přírodní latex, neboli kaučuk, je bílá tekutina produkovaná mléčnicemi některých rostlin, nejznámnějšími jsou stromy kaučukovníku. Z přírodního latexu se pak vyrábí vulkanizací latexová pěna (pryž), jež je jádrem latexových matrací. Latexové matrace se pak vyrábí nejmodernější metodou, kdy se latex odlévá do forem, což zajišťuje stejné vlastnosti matrace na celé ploše. Latexové matrace jsou to nejlepší pro zdravý spánek na trhu matrací. Mají velice dobré ortopedické vlastnosti. Projevuje se totiž u nich silná bodová elasticita, což znamená, že pouze v místě zatížení dojde k deformaci. Právě to je žádoucí, aby se matrace přizpůsobila tělu pouze v těch místech, kde je zatížená, aniž by byl tlakem ovlivněn i okolní prostor. Matrace tedy v jakékoliv pozici dokonale podpírá tělo. Latex je pevný a trvanlivý materiál, zároveň poskytuje příjemná pocit při ležení. Latex je také vzdušný materiál, což je obrovským plusem. Snadno odvětrává vlhkost, což je u matrací velmi důležité. Během spánku dochází k přirozené cirkulaci vzduchu okolo těla. Pot, který za noc vypotíte, je odveden pryč z matrace. Dále má latex termoregulační vlastnosti. Ty se projeví tak, že matracce se nepřehřeje, protože latexová pěna má tendenci rychle stydnout. Výhoda zejména v horkých letních dnech. Latexové matrace jsou vhodné pro alergiky a astmatiky, protože se nich nedrží roztoči a jiné mikroorganismy.

Nejlepší materiálem je pak 100 % přírodní latex, díky kterému dostávají matrace zcela nový směr. Velkou výhodou je tvarová stálost po celou dobu užívání. 100 % přírodní latex je jediný latex na světě s nulovou uhlíkovou stopou (CO2 neutrální). Jsou rovněž prodyšné, dochází v nich ke správné cirkulaci vzduchu, jež je důležité pro uchování hygienických podmínek. Matrace ze 100 % přírodního latexu jsou kombinované s různými druhy kvalitních pěn.

                latex        matrace

Pružinové matrace

Pružinové matrace se řadí mezi nejstarší typy matrací. S postupem času a s příchodem nových technologií výroby, mají dnes pružinové matrace jinou podobu a mohou směle konkurovat matracím z jiných materiálů. Pružinové matrace Grossmann jsou zhotoveny ze špičkových pružin Bonell. Jedná se o nejlepší pružiny na trhu. Přibližně 200 pružin je spojováno navzájem přídavnými pérky, takže se samovolně nemohou uvolňovat. Pružinové jádro se pak obaluje vrchní vrstvou pěny pro vyšší komfort. Ložná plocha je opatřena kvalitní PUR, paměťovou či studenou pěnou. Zhotovit lze i v kombinaci s kokos-latexovou deskou nebo materiálem BIOTEX. Ještě lepší varianta pružinových matrací jsou taštičkové matrace. V tomto případě je jádro tvořeno 500 samostatnými pružinami. Každá pružina je obalena do sáčku z netkané textilie, jedná se o tzv. taštičky. Taštičky mezi sebou nejsou pevně spojeny, tak jak je tomu u klasických pružinových matrací, díky tomu mohou pružiny na zatížení reagovat samostatně a tam, kde je potřeba. Navíc velké množství pružin zajistí optimální rozložení hmotnosti lidského těla a matrace se lépe přizpůsobí páteři. Systém pružin, jednotlivě zašitých, umožňuje každé pružině nezávisle reagovat na tlakové zatížení a tím je docíleno optimálního rozložení hmotnosti celého těla. Protlačení pružin je zabráněno přidáním zpevněné ochranné vrstvy, která zároveň i významně prodlužuje životnost. Pružinové matrace jsou kombinované s různými druhy kvalitních pěn. 


                 pružiny       matrace

Kokos-latex

Kokosové vlákno se řadí mezi textilní vlákna přírodního typu z rostlinných plodů. Získává se z dužnatého obalu plodů kokosové palmy, tedy z kokosů. Nejčasteji se kokosové vlákna dovážejí ze Srí Lanky a Indie. Desky z kokosového vlákna, které se využívají při výrobě matrací, se vyrábí vpichováním nebo vulkanizací za tepla pomocí kaučukového mléka. Tato deska se do matrace vkládá z důvodu dosažení potřebné tvrdosti a vzdušnosti. Většinou je umístěna na pružinové či taštičkové jádro. Kokosové vlákno je duté a matrace z něj vyrobená je elastická, odolná proti opotřebení a vlhkosti. Vlákno je odolné proti bakteriím, vyznačuje se dobrými tepelnými vlastnostmi, zajišťuje cirkulaci vzduchu uvnitř matrace a zároveň zajišťuje tvarovou stálost.

                            matrace

BIOTEX

Kvalitní netkaná textilie BIOTEX je kombinací ovčí vlny, která je jedinečným materiálem pro vyplňovou funkční vrstvu matrací s bezkonkurenční vzdušností. Ideálně váže vlhkost a rychle se jí zbavuje (až o 30 % rychleji než běžné používané materiály), má lepší propustnost pro vzduch a vodní páru a také vynikající mechanické vlastnosti. Anatomické přizpůsobení křivce těla napomáhá k optimální regeneraci celého těla, což v případě matrací znamená zajištění stálé cirkulace vzduchu, která napomáhá uderžet ideální teplotní pohodu. Tento moderní a progresivní materiál spolu s celkovou konstrukcí jednotlivých matrací splňuje ty nejpřísnější požadavky kladené na zdravé spaní. Po ukončení životnosti matrace je BIOTEX recyklovatelný bez zatěžování životního prostředí.

                                              matrace

MATRACE, POSTELE, ROŠTY

ZASLÁNÍ NOVINEK

NAŠE PRODEJNY

;